פרסום מודעה חינם  ניהול מודעה

בדק בית על ידי מהנדס בניין לפני רכישת דירה

מאת בצת אילון מהנדסים
 

ביצוע בדק בית לדירה לפני רכישתה הנו תהליך מומלץ שכן באמצעותו נוכל לחסוך לא מעט הוצאות ועוגמת נפש לאחר מכן. בשנים האחרונות, ביצוע בדק בית הפך להיות דבר שבשגרה לרוכשי דירות מיד שניה כמו גם לרוכשי דירות חדשות מקבלן ולבעלי בתים ודירות לאחר סיום שיפוץ גדול בנכס. בדיקה זו יכולה לגלות ליקויי בניה וחריגות מהתוכנית ההנדסית העלולים להשפיע על איכות החיים בנכס, עמידותו וכמובן על ערכו.

האם בדק בית על ידי מהנדס בניין הוא חובה?

בדק בית המתבצע על ידי מהנדס בניין לפני הרכישה אינו חובה על פי חוק, אולם רבים רואים בו חובה של רוכש הנכס כלפי עצמו. קיימים ליקויים שונים אשר אינם ניתנים להבחנה על ידי מי שאינו בעל מקצוע, אלא דורשים בדיקה קפדנית ועין מקצועית של מהנדס בניין היודע מה לחפש והיכן.

בדק בית כולל בתוכו בדיקה של ליקויי בנייה אשר כמותם עשויים להיות רבים בכל מבנה, גם החדש ביותר. דוגמאות לליקויי בניה נפוצים אשר יעלו בעת בדיקת מהנדס בניין הן: שיפועי רצפה לקויים, קירות עקומים או לא בניצב לרצפה, חלונות שאינם במידות ובמיקום שהוגדרו בתוכנית ההנדסית, חריגות מהתקן בעובי הקירות ועוד. בנוסף לכך כוללת הבדיקה חיפוש אחררטיבות ונזילות, בדיקת מערכת האינסטלציה, החשמל ובדיקות נוספות רבות.

בסיום הבדיקה עורך המהנדס דו"ח מסודר בו הוא מפרט את כל הליקויים ואת משמעותם מבחינה קונסטרוקטיבית (באם קיימת משמעות) ומבחינת עלויות התיקון. בסופו של דבר על רוכש נכס מיד שניה להחליט האם ניתן להתקזז עם המוכר על עלויות התיקונים הדרושים (במידה ויש צורך לבצעם) ואם לא אזי יש להוסיף את עלותם למחיר הנכס ולבחון פעם נוספת את כדאיות העסקה.

קיימים ליקויים רבים אשר אינם מחייבים או אינם מאפשרים תיקון (למשל בעיה בביסוס המבנה). או אז על הרוכש להחליט האם הוא מוכן לחיות עם הליקוי והמשמעויות שלו או שעליו לפנות ולחפש נכס אחר לרכישה. רצוי להתייעץ עם מהנדס בניין עורך הדו"ח לגבי אופי הליקויים ומשמעותם.

בדירות חדשות יש לבצע בדק בית בעת קבלת הדירה מהקבלן. במקרה זה קיימים שני מסלולים: מסלול ראשון בו הקבלן מקבל את הדו"ח ומסכים לבצע את התיקונים הדרושים על חשבונו. מקרה שני בו הקבלן מסרב לבצע את התיקונים הנדרשים ואף מסרב לפצות את הרוכש בעלות ביצוע התיקונים. במקרים אלו פונים לפתור את המחלוקת בבית המשפט כאשר דו"ח הבדיקה הנו ראיה מרכזית וסביר להניח שמהנדס הבניין, עורך הדו"ח יקרא למסור עדות.

בדיקות נוספות בהן ניתן להיעזר במהנדס בניין

לא תמיד יש צורך בביצוע בדק בית מלא. לעיתים יכול הרוכש להסתפק בבדיקה של נושא מסוים או מספר נושאים לגביהם חסר לו מידע ולחסוך אלפי שקלים בעלויות הבדיקה. דוגמה טובה לכך היא בעת רכישת מבנה ישן העומד בפני שיפוץ. במקרה זה שאלת איכות מערכת האינסטלציה, החשמל וכו' אינה חשובה כמו השאלה בדבר עמידותו של הבניין בפני רעידות אדמה. במקרה זה ניתן להעזר בשירותיו של מהנדס בניין לשם ביצוע בדיקת יציבות בלבד.

 
 
© כל הזכויות שמורות ל - BipBip.co.il - לוח מודעות חינם המחבר בין קונים ומוכרים ומציע מגוון עשיר של לוחות מודעות : דירות להשכרה, דירות למכירה, דרושים, רכב, יד שניה, בעלי מקצוע, חיות מחמד